KAHVENİZİ NASIL ALIRSINIZ? ESPRESSO VE TÜREVLERİ

Espresso ve Espresso ile Yapılan Türev İçecekler:

Espresso ile yapılan içecekler arasından en popüler sekiz tanesinin nasıl hazırlandığını açıklayacağız. Bu listede yer alan kahveler, farklı ülkelerde kolayca bulabileceğiniz yaygın kahve çeşitlerinden oluşur.

Espresso – Double Espresso

Espresso, kahve denildiğinde akla gelen en temel kahve çeşididir. Bu kahve su ve espresso kullanılarak yapılır ve shot olarak adlandırılır. Double espresso ise iki shot espressodan oluşur.

Americano

Rivayete göre espresso Amerikalılara çok sert geldiği için İtalyanlar Amerikalılara espresso üstüne sıcak su ekleyerek kahveyi sunmuştur. Bu kahve hazırlanırken fincanın üçte ikisi sıcak suyla doldurulur ve üstüne bir shot espresso eklenir.

Cappucino

Capuccino, espressodan sonraki en popüler kahve çeşidi olabilir. Bu kahve çeşidi hazırlanırken fincana bir shot espresso koyulur. Daha sonra üstüne buharda ısıtılmış süt eklenir. Son aşama olarak da 2-3 cm kalınlığında süt kreması eklenir. Bazı sunumlarda hatta üstüne çikolata parçaları dökülür.

Flat White

Flat White, özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaygın bir kahve çeşididir. Bu kahve çeşidi cappucino ile oldukça benzerdir. Ancak süt kreması ve çikolata parçaları yerine sadece buharda ısıtılmış süt kullanılır.

Macchiato – Piccolo Latte

Macchiato, bir shot espresso üzerine 1 veya 2 kaşık süt kremasının eklenmesiyle hazırlanır. Bu türüne short macchiato adı verilir. Long macchiato ise short macchiatoya oldukça benzerdir. Fincana bir shot espresso yerine iki shot espresso konulur. Süt kreması eklendikten sonra kahve ve az miktarda süt kremasının karışması için fincan saat yönünden birkaç kez döndürülür.

Ristretto

Ristretto, espressonun daha sert ve koyu halidir. Espresso hazırlamak için kullanılan suyun neredeyse yarısı kullanılarak bu kahve hazırlanır.

Affogato

Affogato, kış aylarında tercih edilen tatlı bir kahvedir. Bir bardak süt içerisine bir kaşık vanilyalı dondurma konulur. Daha sonra üstüne bir shot espresso eklenir.

Con Panna

Con Panna hazırlanırken bir shot espresso üstüne krema eklenir. Bu da tatlı olarak tüketilen kahve türleri arasında yer alır.