KAHVE ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Kahve tüm dünyada yaygın bir şekilde tüketilen içecekler arasında yer alır. 9. yüzyılda Etiyopyalı çobanların ilk olarak keşfettiği bu bitki, çekirdek halinde toplanır ve belirli işlemlerden geçer.  Kahve, belirli iklim özelliklerine ihtiyaç duyduğu için sadece Yengeç ve Oğlak dönenceleri arasında kalan kısıtlı bir alanda yetişir. Bu bölge aynı zamanda kahve kuşağı olarak da adlandırılır.

Kahve Çeşitleri

Temelde iki tür kahve çeşidi vardır. Bunlar Coffee Arabica (C. arabica) ve Robusta Coffee (C. canephora) olarak adlandırılır. Robusta kahvesi, aracia ile karşılaştırıldığında daha acı tada sahiptir. Ancak çekirdekler daha büyüktür. Dünyada yetiştirilen kahvelerin yaklaşık dörtte üçlük kısmı arabica türüne aittir. Kahve üretiminin olduğu ülkeler şu şekilde listelenebilir.

  • Brezilya
  • Kolombiya
  • Etiyopya
  • Endonezya
  • Yemen
  • Kenya
  • Costa Rica
  • Guatemala

Dünyada Kahve Üretimi

Dünyada kahve üretimine sahip ilk beş ülke Brezilya, Vietnam, Kolombiya, Endonezya ve Etiyopya olarak sayılır. Kahve, yeşil bitkinin tohumları olarak karşımıza çıkar. Mağazalardan satın aldığımız koyu kahverengi formuna kavuşması için çeşitli işlemlerden geçmesi gerekir. Yeşil çekirdekler olarak toplanan kahve, bir süre kurutulur. Kurutulan kahveler kavrularak işlemden geçer. Kahvenin kavrulma miktarı, sertlik derecesini ve aromasını etkiler. Kavrulan kahve çekirdekleri, öğütüldükten sonra kahve hazırlamaya uygun hale gelir.

Kahve Özellikleri

Kahve çeşitleri ve özellikleri, genellikle kahvenin hazırlanma şeklinde göre değişiklik gösterir. Kavrulma derecesi kahvenin tadını ve aromasını etkilese de hazırlanma şekli daha önemlidir. Dünya çapında en yaygın olan kahve türü espresso olarak bilinir. Ancak bölgesel olarak farklılıklar mevcuttur. Şimdi bölgelere ve ülkelere göre en popüler kahveleri listeleyelim.

Türkiye – Türk Kahvesi

İtalya – Espresso

İrlanda – Irish Coffee

Meksika – Cafe de Olla

Etiyopya – Buna

İspanya – Cafe Bombon

Fransa – Cafe au Lait

Avustralya – Flat White

Yeni Zelanda – Flat White

Bunların yanı sıra cappuciono, cafe latte, macchiato gibi kahve çeşitleri de dünya çapında oldukça yaygındır. Kimi kahve sütle hazırlanırken kimi süt köpüğü ve krema içerir. Yüzlerce farklı seçeneğe sahip olduğu için kahve başlı başına bir kültür olarak kabul edilir.